з 1 травня 2025 року вступають в силу зміни до програми «єВідновлення»
УВАГА!
з 1 травня 2025 року вступають в силу зміни до програми «єВідновлення»
Щодо власників пошкодженого об’єкта нерухомого майна:
1.Уразі коли власником пошкодженого об’єкта нерухомого майна є фізична особа, яка визнана безвісно відсутньою, або особа, зникла безвісті за особливих обставин, отримувачем компенсації є опікун над майном такої особи. В Реєстрі пошкодженого та знищеного майна щодо пошкодженого об’єкта вноситься позначка «в інтересах власника
Згоду на отримання компенсації від ПІБ співвласника -фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, або особи, зниклої безвісті за особливих обставин, надає опікун над майном такої особи.
2.У разі коли власником пошкодженого об’єкта нерухомого майна є особа, яка перебуває в полоні держави-агресора, отримувачем компенсації є член сім’ї такої особи. В Реєстрі пошкодженого та знищеного майна щодо пошкодженого об’єкта вноситься позначка «в інтересах власника. Згоду на ПІБ отримання компенсації від співвласника-фізичної особи, яка перебуває в полоні держави-агресора, надає член сім’ї такої особи.
3.У разі коли власником пошкодженого об’єкта нерухомого майна є фізична особа, яка через релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу та має відмітку в паспорті громадянина України про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта, заява подається в паперовій формі.
Компенсація надається у разі, якщо:
1. об’єкт нерухомого майна був пошкоджений після набрання чинності Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні”; об’єкт нерухомого майна розташований на території України, крім територій активних бойових дій, територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформа-ційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, для яких на дату подання заяви не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації; відомості про право власності на пошкоджений об’єкт внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
2. обсяг пошкоджень не перевищує суму компенсації, а саме квартира 350 тис.грн, житловий будинок 500 тис.грн.
3.Компенсація на відновлення об’єкта, обтяженого іпотекою, надається за умови отримання оригіналу згоди кредитора, що надається до комісії.
У разі отримання рекомендацій Мінфіну комісія повідомляє отримувача компенсації про зміст рекомендацій щодо усунення невідповід-ностей даних в автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, проводить додаткову перевірку рекомендацій Мінфіну щодо виявлення невідповідностей, що впливають на визначення права на отримання компенсації.
Витяг з Реєстру пошкодженого та знищеного майна, що містить відомості про об’єкт нерухомого майна, отримувача компенсації, чек-лист тощо, отримувач компенсації отримує засобами Порталу Дія, або з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
Повторне пошкодження об’єкта нерухомого майна:
У разі повторного пошкодження об’єкта нерухомого майна подання заяви отримувачем компенсації та її розгляд комісією здійснюється в порядку та у строки, передбачені пунктами 3-12 цього Порядку. У разі якщо на момент повторного пошкодження об’єкта нерухомого майна не пройдена верифікація до подання заяви заявнику компенсації необхідно: закрити спеціальний рахунок. У разі наявності на спеціальному рахунку коштів /залишку невикористаних коштів, такі кошти за заявою отримувача компенсації повертається банками на рахунок АТ “Ощадбанк”, з якого було виконане перерахування коштів; подати заяву до комісії про здійснення верифікації цільового використання компенсації для проведення ремонту з метою придбання будівельної продукції для проведення ремонту за кожним видом ремонтних робіт, визначених у чек-листі. Така верифікація здійсню-ється для закриття заяви в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна, що була подана відносно повторно пошкодженого об’єкта. Розрахунок компенсації комісія здійснює з обов’язковим визначенням обсягу пошкоджень об’єкта нерухомого майна та з урахуванням виконаних робіт та даних акта верифікації, зокрема про наявну придбану будівельну продукцію для проведення ремонту за кожним видом ремонтних робіт, визначених у чек-листі. Інформація щодо повторно пошкодженого об'єкта на підставі акту верифікації фіксується Комісією в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна.
У разі смерті отримувача компенсації:
Із заявою про отримання компенсації може звернутися один із співвласників об'єкта нерухомого майна, що надавав згоду. Розгляд заяви здійснюється в порядку та у строки, передбачені пунктами 3-12 Порядку
(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/381-2023-%D0%BF#Text).
При цьому згода співвласника-спадкоємця не вимагається. Комісія здійснює верифіка-цію цільового використання компенсації для проведення ремонту з метою придбання будівельної продукції для проведення ремонту за кожним видом ремонтних робіт, визначених у чек-листі. Така верифікація здійснюється для закриття заяви в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна, що була подана отримувачем компенсації, що помер. Спеціальний рахунок особи, що померла закривається. У разі наявності на спеціальному рахунку коштів/залишку невикористаних коштів, такі кошти повертається банками на рахунок АТ “Ощадбанк”, з якого було виконане перерахування коштів. Розрахунок компенсації для проведення ремонту за заявою одного із співвласників комісія здійснює із складанням нового чек-листа. У разі подання заяви спадкоємцем особи, що померла, комісія приймає рішення про надання компенсації за пошкоджений об’єкт нерухомого майна після отримання свідоцтва про право на спадщину.
Спадкоємець може подати заяву про надання компенсації за пошкоджені об’єкти до отримання свідоцтва про право на спадщину. У такому разі свідоцтво про право на спадщину для отримання компенсації подається додатково після його отримання. Розгляд заяви спадкоємця здійснюється в порядку та у строки, передбачені пунктами 3-12 цього Порядку. У разі наявності на спеціальному рахунку спадкодавця коштів/залишку невикористаних коштів, такі кошти повертаються банками на рахунок АТ “Ощадбанк”, з якого було виконане перерахування коштів. Комісія здійснює верифікацію цільового використання компенсації для проведення ремонту з метою придбання будівельної продукції для проведення ремонту за кожним видом ремонтних робіт, визначених у чек-листі. Така верифікація здійснюється для закриття заяви в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна, що була подана отримувачем компенсації, що помер. Розрахунок компенсації для проведення ремонту за заявою спадкоємця комісія здійснює із складанням нового чек-листа.
Для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті:
У разі подання засобами мобільного додатка Порталу Дія або у разі подання засобами Портал Дія - реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) або номер паспорта громадянина України; унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
Згода співвласника об’єкта нерухомого майна, що є іноземцем, особою без громадянства не вимагається.
Поверння коштів/залишку коштів компенсації за пошкоджений об’єкт:
Для отримання компенсації за один пошкоджений об’єкт нерухомого майна за поданою отримувачем заявою відкривається один спеціальний рахунок.
Отримувач компенсації за заявою може повернути кошти/залишок коштів компенсації за пошкоджений об’єкт з причини неможливості проведення ремонту у зв’язку із включенням населеного пункту, на території якого розташований пошкоджений об’єкт нерухомого майна до територій активних бойових дій, територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.
У разі наявності на спеціальному рахунку отримувача компенсації коштів/залишку невикористаних коштів, такі кошти повертається банками на рахунок АТ «Ощадбанк», з якого було виконане перерахування коштів. У разі визначення дати завершення бойових дій на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або тимчасової окупації на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України для населеного пункту, на території якого розташований пошкод-жений об’єкт нерухомого майна згідно переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, отримувач компенсації може подати повторну заяву про надання компенсації.
Невідповідність умовам надання компенсації:
зокрема обсяг пошкоджень перевищує суму компенсації, що визначена в абзацах п’ятнадцятому та шістнадцятому пункту 10 цього Порядку (крім випадку передбаченого пунктом 25-1 цього Порядку) (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/381-2023-%D0%BF#Text);
рекомендації Мінфіну щодо усунення невідповідностей даних в автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних та/або результати додаткової перевірки;
рекомендацій Мінфіну щодо виявлення невідповідностей, що впливають на визначення права на отримання компенсації; встановлення факту отримання заявником від українських чи міжнародних організацій, у тому числі благодійних, органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, грошової та/або матеріальної допомоги для проведення у повному обсязі ремонтних (ремонтно - відновлювальних) робіт, необхідних для відновлення пошкодженого об’єкта нерухомого майна.
У разі якщо обсяг пошкоджень перевищує суму компенсації, що визначена в абзацах п’ятнадцятому та шістнадцятому пункту 10 цього Порядку комісія приймає рішення про відмову в наданні компенсації та вносить чек-лист в Реєстр пошкодженого та знищеного майна.
У разі наявності співфінансування від українських чи міжнародних організацій, у тому числі благодійних, органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, інших джерел фінансування, необхідного для повного відновлення об’єкта нерухомого майна, з урахуванням максимальної суми компенсації, що визначена в абзацах п’ятнадцятому та шістнадцятому пункту 10 цього Порядку, комісія приймає рішення про надання компенсації на загальних підставах. В Реєстр пошкодженого та знищеного майна вноситься відповідна інформація.
Щодо рекомендацій Мінфіну:
Комісія отримує програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна протягом 5 робочих днів від дати подання заяви рекомендації Мінфіну, надані за результатами верифікації інформації, наданої в заяві та доданих до неї документах, щодо її відповідності вимогам законодавства для прийняття рішення про надання / відмову в наданні компенсації.
Комісія приймає рішення про відмову в наданні компенсації відповідно до пункту 2 частини шостої статті 6 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України»№ 2923-IX, зі змінами (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2923-20#Text)
в разі отримання від Мінфіну рекомендацій щодо усунення невідповідностей даних в автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних та/або за результатами додаткової перевірки рекомендацій Мінфіну щодо виявлення невідповідностей, що впливають на визначення права на отримання компенсації.